Strategije za stimulaciju govora dece kod kuće
Vaše dete je napunilo 2 godine, a još nema nijednu reč ili ih ima samo par. Umesto toga u komunikaciji se služi gestom ili Vas vuče da mu date šta želi. Možda samo plače i čeka da pogodite šta mu treba. Ukoliko se pronalazite u ovome naredne strategije će Vam pomoći da stimulišete razvoj govora kod svog deteta.
Kada je prisutno kašnjenje u govoru?
Ukoliko dete ima 18 meseci i manje od 10 reči u svom rečniku, smatramo da to dete kasni. Vodite računa šta je sve reč u ovom uzrastu. U reči možemo da svrstamo imenice, glagole, onomatopeje, zvuke objekata (biip, brrmm), pozdrave (ćao, pa-pa), delove reči (baon za balon) i uzvike (vaauu, opaa..). dakle, ako Vaše dete ima u svom repertoaru dovoljno reči odlično, ako nema pogledajte kako možete da ga stimulišete da krene da ih koristi.
Zašto dolazi do kašnjenja u razvoju govora?
Uzroci mogu da budu različiti i brojni su. Neki od najčešćih podrazumevaju izloženost ekranima, vaspitni stil, kvalitet vremena provedenog sa detetom, nasledna predispozicija i drugi. Obično je prisutno više faktora koji deluju udruženo.
Izvor: Unsplash
Koje su posledice kašnjenja u razvoju govora?
Govor je jedna od retkih veština koju koristimo svaki dan, celi dan. Dete koje ne govori ima teškoće u ispoljavanju svojih zahteva što neretko dovodi do frustracije koja se manifestuje problemima u ponašanju. Zamislite da razumete okolinu, ali okoline ne razume Vas, čak ni najbazičnije stvari. Koliko bismo se osećali bespomoćno i ljuto. Frustracija je još veća kod dece kod koje pored odsustva govora imamo i loše razumevanje ili nerazumevanje govora sredine. Teškoće se javljaju i u domenu socijalnih interakcija. Deci je teško da se uključuju u igre sa vršnjacima, da učestvuju u razgovoru sa decom i odraslima ili da iniciraju komunikaciju. Pošto nam je usmeni govor baza za pisani jezik, problemi u ranom usvajanju i razumevanju ili produkciji govora mogu da kasnije otežaju usvajanje veština čitanja i pisanja.
Važno je da napomenemo da su istraživanja pokazala kako čak i deca koja nisu govorila, a kasnije su stigla vršnjake su ispoljavala teškoće u akademskim veštinama kada su krenula u školu. Znači, ne slušajte komšije i rodbinu, kada sumnjate da Vaše dete kasni – pravac kod stručnjaka.
Kako roditelji mogu kod kuće stimulasati govor svog deteta?
Utvrdili ste da Vaše dete kasni u razvoju govora. Odveli ste ga kod logopeda i uključili u tretman. Međutim, neophodno je da i Vi radite sa detetom kod kuće. Zašto? Zato što je dete na tretmanu 30-45 minuta, a ostatak dana je sa Vama. Vi ga najbolje poznajete i možete u toku dana da mu pružite bezbroj prilika da usvoji novu reč, veštinu, da poboljša razumevanje. Nije potrebno da sedite sa detetom i sprovodite tretman, dovoljno će biti da iskoristite vaše dnevne rutine i aktivnosti. Neki od predloga su:
- Za početak pričajte polako sa svojim detetom. Imajte na umu da ono još uči govor i jezik, ukoliko ga bombardujete velikim brojem reči njegov mozak to neće moći da obradi dovoljno brzo. Dakle, usporite, pravite pauze između rečenica, ponovite šta ste rekli ukoliko vidite da Vas nije razumelo.
- Manje je više. To znači da se detetu obraćate kratkim, jednostavnim rečenicama. Nama koji smo odrasli i navikli da pričamo mnogo to nekada ume da bude teško. Čak i kada dete razume govor, prevelike rečenice i složen rečnik mu odmažu, jer nije u stanju da to reprodukuje. Dakle, držite se jednostavnih, njemu poznatih reči i obraćajte mu se u kratkim rečenicama kako ne bi izgubio motivaciju da pokuša da Vas imitira.
- Imitirajte dečje zvukove i reči koje proizvodi. Igrajte se sa detetom i ponavljajte sve što ono kaže. Na taj način mu postaje zabavno i motivišete ga da nastavi da se usmeno oglašava.
- Reagujte na ono šta je dete reklo, a ne kako je reklo. Nepravilan izgovor je očekivan kada dete počinje da priča, bitno je da ga motivišemo da nastavi, jer samo ponavljanjem i vežbom govor postaje bolji. Najbolji način da to uradimo jeste da pokažemo detetu da njegov trud biva nagrađen, odnosno da dobija našu pažnju i zadovoljenje svojih potreba.
- Ukoliko dete boravi u bilingvalnoj sredini odredite koji jezik je primarni i sa detetom kući pričajte samo na tom jeziku.
- Obavezno izbacite ekrane ukoliko postoji bilo kakvo kašnjenje u razvoju govora kod deteta!
- Opisujte sve što Vi i dete radite u toku dana. Za to koristite kratke i jednostavne rečenice. Na primer: „Miloš slaže kocke. Mama kuva ručak. Mama seče luk. Miloš i mama peru veš.“ Pričajte sa detetom na ovaj način čak i kad Vas ne razume.
- Uključite se u detetovu igru. Pustite dete da vodi igru, a Vi se pridružite. Imenujte sve što radite i ukoliko je igra previše jednostavna i stereotipna (vozi autić napred nazad) pokušajte da mu date predloge kako da je učini složenijom i zanimljivijom. Na primer, ako dete vozi autić napred-nazad Vi možete da kažete kako auto nema goriva i da morate na pumpu ili možete ubaciti još neko vozilo i napraviti da se trkate. Koristite ono što je detetu zanimljivo kako biste mu stimulisali govor. Neka vam igra bude propraćena brojnim uzvicima i kratkim rečima i verbalnim rutinama kao što je „tri, četiri, sad!“
Izvor: Unsplash
- Sledeća strategija se odnosi na proširivanje dečjeg iskaza. To znači ako dete u govoru koristi jednu reč, Vi ćete ponoviti za njim i pritom ubaciti 2 reči. Ako dete kaže „voda“ Vi možete reći „daj vodu“, ili ako dete kaže „maca“ Vi možete reći „lepa maca“ ili „maca jede“. Ne idite previše široko, iskaz deteta povećajte samo za jednu reč kako bi ono bilo u stanju da ponovi šta ste rekli.
- Čitajte detetu svaki dan. Bitno je da knjige odgovaraju uzrastu deteta. Ne morate da čitate sav tekst, možete da opisujete slike, imitirate zvukove, tražite od deteta da pokaže gde je nešto ili da zajedno sa Vama imitira. Dokazano je da čitanje povećava rečnik deteta, poboljšava razumevanje i razvoj apstraktnog mišljenja, te da deca kojoj je čitano odmalena lakše savladavaju školsko gradivo.
- Dajte detetu da bira. Nuđenje izbora može da motiviše dete da priča više nego što bi inače. Na primer kada uđete u kuću posle vrtića pitate ga da li je gladno, kada kaže da jeste pitajte ga da li želi da jede npr. supu ili samo krompir. Onda ga pitajte da li želi da Vam pomogne da postavite sto ili će ono da sačeka dok Vi to odradite, da li želi vodu ili sok, ako želi sok da li želi od jabuke ili narandže, da li želi sa slamčicom ili bez i tako dalje. Kao što vidite mogućnosti su beskonačne, a dete će biti motivisano da Vam da odgovor.
- Stavite detetove omiljene igračke van njegovog domašaja, a da su mu u vidnom polju. Veća je šansa da će na taj način imenovati šta želi. Prvo mu Vi imenujte kada pokazuje na neku igračku „meda“ ili „daj medu“, da bi znalo šta treba da kaže. Ukoliko dete ne krene odmah da traži nemojte odustajati, potrebno je vremena da dete krene da koristi novu reč. Budite strpljivi i stalno mu modelujte reči koje želite da Vam kaže.
- Smanjite pitanja! Previše pitanja ne deluje prirodno u konverzaciji i može da bude naporno detetu, jer stalno oseća da nešto od njega očekujete. Pokušajte da manje postavljate pitanja, a više sami govorite ono što želite da dete krene da priča. Pre će upotrebiti neku reč ako je čuje 200 puta, nego ako mu postavite 200 pitanja „šta je to?“
- Sačekajte. Pre nego pređete na sledeću rečenicu ili sami odgovorite na pitanje napravite pauzu. Dajte detetu priliku da nešto kaže. Imajte na umu da njima često treba više vremena kako bi obradili informaciju i dali nam odgovor ili pokušali da nešto ponove za nama.
- Uključite dete u poslove vezan za kuću, kuvanje, slaganje veša, čišćenje. To su odlične prilike da radite na njegovom motornom razvoju, stimulaiji govora i sticanju životnih veština. Uvek pričajte sa detetom, imenujte sve što radite.
Da li su strategije kod kuće dovoljne?
Nažalost nisu. Ukoliko Vaše dete kasni u bilo kojoj oblasti razvoja naš savet je da potražite pomoć stručnjaka. Svako dete je individua za sebe i svako se razvija nekim svojim tempom. Stručno lice će da utvrdi koji su razlozi kašnjenja, u kojim oblastima dete kasni i kako na adekvatan način pomoći detetu da razvija svoje sposobnosti. Takođe će Vam dati preciznije smernice za rad kod kuće, na osnovu onoga šta je potrebno Vašem detetu.
Ukoliko imate bilo kakva pitanja ili nedoumice, tu smo za Vas. Imajte na umu da se ne možete javiti prerano, a naš tim je tu za Vas i Vaše dete.